Suikast iddiaları sonrası SBU Başkanı’nı görevden almıştı; Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’den yeni başkana “temizlik” çağrısı

T24 Dış Haberler

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, iki subayının üst düzey yetkililere suikast planlamakla suçlanmasının ardından Ukrayna Devlet Muhafız Teşkilatı’nın yeni başkanına teşkilatı, kurumun itibarını zedeleyen kişilerden temizlemesini söyledi.

Devlet Güvenlik Servisi (SBU) geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada Zelenskiy ve aralarında askeri istihbarat şefi Kirilo Budanov‘un da bulunduğu diğer yetkililere suikast planlamak üzere Rusya ile işbirliği yapmakla suçlanan iki muhafız albayının yakalandığını duyurmuştu. 

SBU, Zelenskiy’nin öldürülmesinin, geçen ay Kremlin’de beşinci kez göreve başlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘e bir “hediye” olarak tasarlandığını açıklamıştı. 

Yeni başkan Albay Oleksiy Morozov‘u personelle tanıştıran Zelenski, asıl amacının sadece geleceğini Ukrayna ile bağlantılı görenlerin teşkilata katılmasını sağlamak olduğunu söyledi. Zelenski, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, “Ve tabii ki teşkilat, Ukrayna’yı tercih etmeyen ya da devlet muhafız teşkilatının itibarını zedeleyen kişilerden temizlenmelidir” ifadelerini kullandı. 

Zelenskiy, Morozov’un selefi Serhiy Rud’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x